Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Resetowanie ustawień
Reset

Narodowe Czytanie

Narodowe Czytanie

Lekturą Narodowego Czytania 2022 są  „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, tj. zbiór 14 utworów wydanych w Wilnie w 1822 r. i uznawanych za symboliczny początek epoki romantyzmu.

 

„Ballady i romanse”

 

 

Zbiór „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza został wydany w 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu jego „Poezji”. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce.

„Ballady i romanse” uważane są za manifest polskiego romantyzmu.

To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności.

Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji 200. rocznicy wydania zbioru.

 

Cykl ballad w nowatorski sposób wykorzystuje motywy romantycznej ludowości, obyczaje         i wyobrażenia gminu. W ludzką codzienność ingerują siły nadnaturalne czyniąc tajemniczym    i niebezpiecznym to, co dotąd było powszechnie znane i oswojone. Wprowadzają one w dramat winy i kary porządek moralny – to częsty motyw u Mickiewicza i innych romantyków. Wymuszają odpowiedzialność za popełnione uczynki, sprawiedliwie sądzą i wymierzają wyroki za zło (m.in. „Lilie”, „Rybka”, „Świtezianka”). Na straży realizacji moralnego ładu            w życiu ludzkim stoją często siły przyrody.

Lud, poprzez codzienne obcowanie z siłami natury, jest w stanie przeczuć sens moralny ukryty w rozgrywających się gwałtownych wydarzeniach. Nastrój tajemniczości i grozy tworzą także opisy przyrody: dzikość, ciemność, odgłosy wiatru, światło księżyca w powiązaniu                              z elementami pejzażu, jak stara cerkiew czy cmentarz.

 

W zbiorze znajduje się 14 utworów: „Pierwiosnek”, „Romantyczność”, „Świteź”, „Świtezianka”, „Rybka”, „Powrót taty”, „Kurhanek Maryli”, „Do przyjaciół”, „To lubię”, „Rękawiczka”, „Pani Twardowska”, „Tukaj albo próby przyjaźni”, „Lilije”, „Dudarz”.

 

 

https://www.prezydent.pl/aktualnosci/inicjatywy/narodowe-czytanie/2022-ballady-i-romanse

https://culture.pl/pl/dzielo/adam-mickiewicz-ballady-i-romanse

https://lubimyczytac.pl/

Data dodania: 2022-09-28 10:04:29
Data edycji: 2022-09-28 10:05:48
Ilość wyświetleń: 596

Wydarzenia

Wejdź i zobacz co się dzieje u nas w szkole
Więcej informacji

Kalendarz

      

 

                                                                                                                                        

Partnerzy

Godło
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej