Sprawdź, jakie cechy ma wzrokowiec, słuchowiec, a jakie kinestetyk!
I tak wzrokowcy powinni uczyć się przy pomocy slajdów, filmów edukacyjnych, demonstracji czy z książek. Do nauki mogą też wykorzystać tablice, karty z obrazkami itd. W trakcie słuchania nauczyciela powinni robić zapiski, które utkwią im w pamięci, podkreślać tekst, rozrysowywać zagadnienie graficznie (strzałki, odnośniki itd.). Warto zadbać o to, aby w trakcie nauki na ich biurku panował porządek – nieład rozprasza wzrokowca i przeszkadza mu w skupieniu się.
Słuchowcy powinni jak najbardziej skupiać się na lekcjach słuchając nauczyciela. Gdy muszą uczyć się z książki, powinni czytać tekst na głos. Jeśli konieczne jest przeczytanie lektury – niech korzystają z audiobooka jednocześnie czytając tekst.
Mogą też w trakcie zapamiętywania jakiś informacji śpiewać je do wymyślonej przez siebie melodii. Dobrym sposobem na zapamiętywanie jest dyskusja na dany temat z rodzicem czy nauczycielem oraz nagrywanie swoich wypowiedzi, a potem odsłuchiwanie ich. Proces nauki słuchowca powinien odbywać się we względnej ciszy – hałas i dźwięki np. telewizora dobiegające z innych pomieszczeń rozpraszają jego uwagę.
Kinestetyk uczy się najlepiej w ruchu, dlatego warto pozwolić sobie spacerować po pokoju w trakcie powtarzania lekcji . O ile to możliwe, pozwól sobie wykonywać w domu doświadczenia, ćwiczenia warsztatowe, gdzie będziesz zdobywał wiedzę praktyczną.
Jeśli ruch utrudnia naukę, przenieś go np. na ściskanie piłeczki w trakcie czytania można zapisywać ważne informacje na tablicy umieszczonej na ścianie lub na kartkach rozwieszonych w pokoju. /źródło internet/
35-959 Rzeszów
ul. Piłsudskiego 2