Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Resetowanie ustawień
Reset

Jak się uczyć by się nauczyć

Jak się uczyć by się nauczyć
Skupienie się na regularnej nauce w domu, gdy zajęcia ze szkoły lub uczelni przeniosły się do sieci, wcale nie jest łatwym zadaniem. Mamy jednak dla ciebie kilka porad, dzięki którym poradzenie sobie z nauką kolejnych przedmiotów – będzie nieco łatwiejsze.

1. Przygotuj się tak, jakbyś miał wyjść z domu

Na początek jedno z trudniejszych zadań: to, że nauka odbywa się zdalnie, z reguły nie oznacza, że można wylegiwać się w łóżku do późna. Wstań raczej wcześnie i wykonuj wszystkie te czynności, które zawsze robisz przed wyjściem – prysznic, ubieranie, śniadanie. Dzięki temu nie wypadniesz z rutyny, a i odpowiednie przygotowanie sprawi, że podejdziesz do czekających cię zadań "na serio".
 

2. Pozbądź się rozpraszaczy

Wyłącz telewizor. Z telefonem pewnie nie będzie już tak łatwo. Koniecznie zamknij portale społecznościowe otwarte w kolejnych kartach przeglądarki internetowej. I nie przeglądaj kolejnych poradników z serii "100 filmów/seriali/książek, które musisz obejrzeć/przeczytać", chociaż wiemy, że kusi. Polecamy też posprzątanie pokoju, w którym masz zamiar to robić – bałagan rozprasza, a w czystych miejscach nauka jest po prostu przyjemniejsza.
 

3. Ustal plan dnia

Pora dnia wpływa na koncentrację. Najlepiej jest wstać rano i tak ułożyć/zaplanować dzień byś mógł/mogła wykonać wszystkie zadania. Odpowiednio opracowany harmonogram dnia to już połowa sukcesu. Zaplanuj, co, o której i przez ile czasu będziesz robił. Obowiązkowe zajęcia e-learningowe ze szkoły albo uczelni? Zadania domowe? Podziel dzień tak, by znaleźć czas nie tylko na naukę, ale też na odpowiednie przerwy. Jeśli będziesz działał wedle rozpisanego planu dnia, powrót do szkoły czy na uczelnię będzie łatwiejszy. PS. Polecamy jednak, by rozpiska nie wyglądała tak: film, serial, książka, 15 minut na naukę, ćwiczenia, film, serial, książka, prysznic, sen ;-)
 

4. Czasami trzeba się zmusić. Nic w życiu co wartościowe nie przychodzi łatwo...np gdy chcesz zdobyć szczyt w alpach....

Wiemy, że siedząc w domu i mając wokół siebie tyle pokus, zebranie się do nauki wcale nie jest łatwe. Czasami po prostu musisz... się zmusić. Może warto zastosować system gratyfikacji i np. zagrać na PlayStation albo zjeść coś słodkiego dopiero w ramach nagrody?
 

5. Najtrudniejsze zadania na początek

W myśl teorii, że kiedy jesteś wyspany, to organizm pracuje najlepiej, w planie dnia najtrudniejsze zadania ustaw sobie na początku. Łatwiej będzie uczyć się od tego, na co najbardziej nie mamy ochoty, wiedząc, że czekające nas za chwilę zagadnienia są o wiele łatwiejsze i przyjemniejsze.
 

6. Nie katuj się jednym przedmiotem przez cały dzień

Jeżeli tylko masz taką możliwość, nie poświęcaj całego dnia na przyswojenie jak największej części materiału z jednego przedmiotu. Po pewnym czasie uczenia się o tym samym, wszystko ci się pomiesza, a nowe treści nie będą wchodziły do głowy. Dlatego tak ważne jest, by w miarę możliwości skupiać się na mniejszej ilości materiału, ale za to z kilku różnych przedmiotów.
 

7. Najpierw teoria, potem praktyka

Masz zrobić ćwiczenia, więc od razu się za nie zabierasz? Odradzamy. Powinno pójść łatwiej (a może i szybciej), jeśli najpierw poświęcisz chociaż chwilę na przypomnienie sobie teorii.
 

8. Przygotuj odpowiednie jedzenie

Warto pamiętać, że podczas nauki organizm zużywa bardzo dużo energii i kalorii potrzebuje równie mocno, co tlenu. Kiedy umysł pracuje na zwiększonych obrotach, należy dostarczać mu odpowiednich płynów i posiłków. W miarę możliwości najlepiej ustaw je obok swojego stanowiska do nauki, dzięki czemu nie będziesz musiał co chwilę wychodzić do kuchni. Podobno każdy pretekst do przerwy jest dobry, ale nie należy przesadzać w żadną ze stron.
 

9. Zadbaj o odpowiednie oprogramowanie, pooglądaj filmiki o teams 

Odpowiednie oprogramowanie może okazać się niezbędne podczas nauki zdalnej. Najważniejsza kwestia, to opanowanie takich programów jak Webex czy Microsoft Teams, dzięki czemu wirtualne spotkania w większych grupach przestaną stanowić problem.
 

10. Zrób sobie przerwę!

Dochodzimy do najprzyjemniejszego punktu programu, czyli odpoczynku! Oczywiście trzeba pamiętać, by nauka była przeplatana przerwami, a nie przerwy – nauką. Umysł także potrzebuje odpoczynku, dlatego warto pamiętać, by poćwiczyć albo obejrzeć film. Jak możesz wyjdź z psem.
 
11. Style uczenia się czyli "dominacja zmysłów". Pamiętaj często się mieszają np możesz być wzrokowco - kinestetykiem 
 

Sprawdź, jakie cechy ma wzrokowiec, słuchowiec, a jakie kinestetyk!

  • Słuchowiec. To osoba, u której dominującym zmysłem jest słuch. Człowiek należący do tej grupy preferuje słuchanie bardziej niż czytanie, lubi słuchać piosenek i muzyki. Zapamiętuje teksty utworów wokalnych, więcej przyswaja słuchając wykładu nauczyciela niż czytając podręcznik. Lubi dużo mówić, śpiewać.
  • Wzrokowiec. Osoba ta ma najmocniej rozwinięty zmysł wzroku. Lubi czytać i pisać, robi notatki w celu zapamiętania słyszanych wykładów. Na lekcji ciągle coś zapisuje, rysuje. Doskonale pamięta to, co przeczytała, wie, gdzie na stronie zapisana była dana informacja, pamięta zdjęcie, które ją ilustrowało, ale zapomina słowa usłyszane od kogoś.
  • Kinestetyk. Uczeń kinestetyk to człowiek, u którego dominuje zmysł dotyku, węchu i smaku. Taki człowiek jest nieustannie w ruchu, gdy uczy się – chodzi, skacze, je i pije – najlepiej zapamiętuje informacje wtedy, gdy docierają one do mózgu równocześnie z innymi bodźcami, np. smakowymi czy dotykowymi. Woli robić doświadczenia, próbować i uczyć się podczas działania niż z książek. Ważną rolę odgrywają u niego emocje.

Jak pomóc wzrokowcowi w nauce?

 

I tak wzrokowcy powinni uczyć się przy pomocy slajdów, filmów edukacyjnych, demonstracji czy z książek. Do nauki mogą też wykorzystać tablice, karty z obrazkami itd. W trakcie słuchania nauczyciela powinni robić zapiski, które utkwią im w pamięci, podkreślać tekst, rozrysowywać zagadnienie graficznie (strzałki, odnośniki itd.). Warto zadbać o to, aby w trakcie nauki na ich biurku panował porządek – nieład rozprasza wzrokowca i przeszkadza mu w skupieniu się.

Jak pomóc słuchowcowi?

Słuchowcy powinni jak najbardziej skupiać się na lekcjach słuchając nauczyciela. Gdy muszą uczyć się z książki, powinni czytać tekst na głos. Jeśli konieczne jest przeczytanie lektury – niech korzystają z audiobooka jednocześnie czytając tekst.

Mogą też w trakcie zapamiętywania jakiś informacji śpiewać je do wymyślonej przez siebie melodii. Dobrym sposobem na zapamiętywanie jest dyskusja na dany temat z rodzicem czy nauczycielem oraz nagrywanie swoich wypowiedzi, a potem odsłuchiwanie ich. Proces nauki słuchowca powinien odbywać się we względnej ciszy – hałas i dźwięki np. telewizora dobiegające z innych pomieszczeń rozpraszają jego uwagę.

Jak pomóc kinestetykowi?

Kinestetyk uczy się najlepiej w ruchu, dlatego warto pozwolić sobie spacerować po pokoju w trakcie powtarzania lekcji . O ile to możliwe, pozwól sobie wykonywać w domu doświadczenia, ćwiczenia warsztatowe, gdzie będziesz zdobywał wiedzę praktyczną.

 

Jeśli ruch utrudnia naukę, przenieś go np. na ściskanie piłeczki w trakcie czytania można zapisywać ważne informacje na tablicy umieszczonej na ścianie lub na kartkach rozwieszonych w pokoju. /źródło internet/

 
 
Data dodania: 2020-11-06 07:54:48
Data edycji: 2020-11-06 08:08:23
Ilość wyświetleń: 1635

Wydarzenia

Wejdź i zobacz co się dzieje u nas w szkole
Więcej informacji

Kalendarz

      

 

                                                                                                                                        

Partnerzy

Godło
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej