Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Resetowanie ustawień
Reset

Granica między nawykiem a uzależnieniem

Granica między nawykiem a uzależnieniem

Przebywanie w domu, izolacja i stres wpływają na nasze decyzje. Coraz częściej obserwuję, że konsekwencją jest zły nawyk lub nawet uzależnienie. I nie chodzi tu tylko o uzależnienie od środków psychoaktywnych czy alkoholu.

Rozmowy z Wami dają mi obraz współczesnego ucznia będącego w domu, pod kołderką.

Czy przebywanie w łóżku przez większą część dnia możemy także zakwalifikować jako uzależnienie? Czy można uzależnić się od nic nierobienia i dokąd nas to prowadzi?

Przeanalizujmy dzień potencjalnego nastolatka: pobudka... i  zaczyna się problem, który zgłaszają Wasi rodzice: "nie mogę go dobudzić", "budzę ją i wstaje, a potem ja wychodzę a ona zasypia". Kochani, dlaczego wypracowanie nawyku pobudki jest ważne? Odpowiedź nasuwa się sama - a jak wstaniecie do pracy? A jak nie wstaniecie, to..., Za co będziecie żyć? itp...

Ciąg dalszy, dnia śniadanie i poranna toaleta. Nie będę się tu rozwodzić na temat wpływu na zdrowie i samopoczucie sposobu odżywiania - cały internet jest tym zasypany. 

Dalej lekcje a raczej aktywny udział w przyswajaniu wiedzy i umiejętności. I tu trafiam na: "nie chce mi się, to bez sensu" itp. Czy na pewno? Rozważmy to w kilku aspektach:

Nauka wpływa na nasze dorosłe życie.

Analiza 1: Mózg rozwija się najbardziej w wieku dojrzewania, a z wiekiem zwalnia - czyli "odpuszczając sobie" naukę teraz, być może przyspieszasz demencję starczą i inne choroby wieku dojrzałego.

Analiza 2. Nauka umiejętności w wieku dojrzewania także przychodzi szybciej, gdyż nie jesteście obciążeni dodatkowymi czynnikami takimi jak dzieci, troska o finanse, dom itp. 

Analiza 3. I tu przytoczę przysłowie:  "Czego się Jaś nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał" i co za tym idzie ...odpowiedz sobie na pytanie czy chciałbyś by taki specjalista jak ty, np. strzygł twoje włosy, budował twój dom?

 

A teraz wracamy do uzależnienia... Każde zachowanie często powtarzalne wchodzi nam w nawyk, a jeżeli wpływa na normalność naszego życia, zmienia się w uzależnienie. Przecież Wasi rodzice z chęcią chcieliby poleżeć w łóżku, a jednak muszą wstać... Czy chcesz by Twoim nawykiem było nic nierobienie?   

tekst pedagog ZSZDZ w Rzeszowie Anna Gąsior - Magierowska

 

Data dodania: 2021-02-16 11:59:21
Data edycji: 2021-02-17 06:49:58
Ilość wyświetleń: 1836

Wydarzenia

Wejdź i zobacz co się dzieje u nas w szkole
Więcej informacji

Kalendarz

      

 

                                                                                                                                        

Partnerzy

Godło
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej