1- 2 listopada - Zespół Szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Rzeszowie
Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

1- 2 listopada

1- 2 listopada

Dzień Wszystkich Świętych obchodzony jest w Kościele katolickim od IX wieku. Wyznaczył go na 1 listopada papież Grzegorz IV - w 837 roku.

KoÅ›cióÅ‚ wspomina w dzieÅ„ Wszystkich ÅšwiÄ™tych nie tylko oficjalnie uznanych Å›wiÄ™tych, czyli beatyfikowanych i kanonizowanych, ale także wszystkich wiernych zmarÅ‚ych, których życie nacechowane byÅ‚o Å›wiÄ™toÅ›ciÄ…. KoÅ›cióÅ‚ widzi w nich swych orÄ™downików u Boga i przykÅ‚ady do naÅ›ladowania. Wstawiennictwa Wszystkich ÅšwiÄ™tych wzywa siÄ™ w szczególnie ważnych wydarzeniach z życia KoÅ›cioÅ‚a. Åšpiewa siÄ™ wówczas LitaniÄ™ do Wszystkich ÅšwiÄ™tych, która należy do najstarszych litanijnych modlitw KoÅ›cioÅ‚a.

1 listopada ludzie przychodzÄ… na cmentarze, aby zapalić znicze i pomodlić siÄ™ za zmarÅ‚ych - najbliższych i przyjacióÅ‚. Jest to też Å›wiÄ™to obchodzone przez część innych wyznaÅ„, a także zwyczaj praktykowany przez osoby bezwyznaniowe i niewierzÄ…ce, majÄ…cy być wyrazem pamiÄ™ci oraz oddania czci i szacunku zmarÅ‚ym.

Uroczystość Wszystkich ÅšwiÄ™tych wywodzi siÄ™ gÅ‚ównie z czci oddawanej mÄ™czennikom, którzy oddali życie dla Chrystusa, a których nie wspomniano ani w martyrologiach miejscowych, ani w kanonie mszy Å›wiÄ™tej.

NastÄ™pnego dnia po Wszystkich ÅšwiÄ™tych obchodzony jest dzieÅ„ wspominania zmarÅ‚ych - DzieÅ„ Zaduszny. Dla chrzeÅ›cijan jest to dzieÅ„ modlitw za wszystkich wierzÄ…cych w Chrystusa, którzy odeszli z tego Å›wiata, ale przebywajÄ… w czyśćcu i potrzebujÄ… naszej modlitwy, by mogli dostÄ…pić zbawienia.

DzieÅ„ Zaduszny zapoczÄ…tkowaÅ‚ w chrzeÅ›cijaÅ„stwie Å›w. Odilon, opat benedyktynów w Cluny we Francji. DzieÅ„ ten miaÅ‚ być przeciwwagÄ… dla pogaÅ„skich obrzÄ…dków czczÄ…cych zmarÅ‚ych. W 998 roku Odilon zarzÄ…dziÅ‚ modlitwy za dusze zmarÅ‚ych, wyznaczajÄ…c na to pierwszy dzieÅ„ po Wszystkich ÅšwiÄ™tych, czyli 2 listopada.

 

Ciekawostka:

W Polsce jeszcze na poczÄ…tku XX wieku podczas uroczystoÅ›ci Wszystkich ÅšwiÄ™tych szczególnÄ… czciÄ… otaczano żebraków i tzw. proszalnych dziadów, siedzÄ…cych zazwyczaj przed wejÅ›ciem do koÅ›cioÅ‚ów i na cmentarzach. Na tÄ™ okazjÄ™ gospodynie wypiekaÅ‚y specjalne maÅ‚e chlebki, zwane powaÅ‚kami lub heretyczkami. Pieczono je dzieÅ„ lub dwa wczeÅ›niej, gdyż 1 listopada, gdy dusze przodków - jak wierzono - wracaÅ‚y do swoich domów, nie wolno byÅ‚o rozpalać ognia. Piec miaÅ‚ być bowiem ulubionym miejscem przebywania duchów.

Zgodnie z tradycjÄ… wypiekano tyle chlebków, ilu byÅ‚o zmarÅ‚ych w rodzinie. WrÄ™czajÄ…c chlebki żebrakom, uważanym za osoby utrzymujÄ…ce kontakt z zaÅ›wiatami, proszono ich, aby modlili siÄ™ za dusze zmarÅ‚ych. W niektórych regionach Polski dawano żebrakom także kaszÄ™, miÄ™so i ser. Chlebek ofiarowywany byÅ‚ również ksiÄ™dzu, by modliÅ‚ siÄ™ w intencji dusz tych zmarÅ‚ych, o których nikt nie pamiÄ™taÅ‚.

Data dodania: 2021-10-29 09:02:38
Data edycji: 2021-10-29 09:02:47
Ilość wyświetleń: 3064

Wydarzenia

Wejdź i zobacz co się dzieje u nas w szkole
Więcej informacji

Kalendarz

      

 

                                                                                                                                        

Partnerzy

Godło
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej