24 maja zapraszamy na dzień otwarty w naszej szkole!
Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Reset
Reset

Tydzień Bibliotek

Tydzień Bibliotek„Znajdziesz mnie w bibliotece” –to hasło przewodnie tegorocznej edycji Tygodnia Bibliotek (8-15 maja)

 
Zalety książki
Książkapomaga nam rozwijać język i słownictwo. Uczywyrażać myśli i rozumieć innych.Książkarozwija myślenie. Dostarcza nam pojęć myślowych i nowych idei, rozszerza naszą świadomość i nasz świat.Książkapobudzafantazję, uczybudować obrazy w wyobraźni.
Książkadostarczanam wiedzy o innych krajach i kulturach, o przyrodzie, technice, historii, o tym wszystkim, o czym chcielibyśmy dowiedziećsię czegoś więcej.
Książkarozwija nasze uczucia i zdolność do empatii. Wyrabiaw nas umiejętność wczucia się w czyjąś sytuację.
Książkadodaje sił i zapału. Dostarczanam rozrywki i emocji. Może rozśmieszyć lubzasmucić. Możepocieszyć i wskazać nowe możliwości.
Książka możestawiać nowe pytania, które angażują i pobudzają do dalszych przemyśleń.
Książka uczynas etyki. Skłaniado namysłu nad tym co słuszne, a co nie, co dobre, a co złe.
Książka może wytłumaczyć rzeczywistość i pomóc w rozumieniu zależności.Książka możeudowodnić, że często pytanie mawięcej niż jedną odpowiedź, że na problem da się spojrzeć z różnych stron.
Książka pomaganam zrozumieć siebie. Odkrycie, że są inni którzy,myślą jak my, że mamy prawo do swoich odczuć i reakcji, umacnia nasze poczucie własnej wartości. Książkapomaga nam zrozumieć innych ludzi, ich problemy, rozterkii motywy działania. Otwiera nam oczy na świat i drugiego człowieka.
Książkapomaganam zrozumieć innych. Lektura publikacji pisarzy z innej epoki, innego świata i odkrycie, że ich myśli i odczucia nie różnią się niczym od naszych, buduje tolerancję dla innych kultur i zapobiega uprzedzeniom. Książka jestnaszym towarzyszem w samotności. Łatwo wziąćją ze sobą i czytać gdziekolwiek.
Książka jestczęścią naszego dziedzictwa kulturowego. Dzięki niejmamy wspólne doświadczenia i punkty odniesienia. Dobraksiążka,którąmożna czytać na głos, przynosiradość dzieciom i dorosłym. Budujepomost między pokoleniami.
Książkato pierwsze spotkanie z literaturą -nieograniczonym światem, z którego czerpiemy przez całe życie. To bardzo ważne spotkanie, gdyż jeśli nie zostanie zmarnowane, pokaże,ile może dać dobra literatura.
Ciekawaksiążka dostarczanam rozrywki i emocji. Może być przewodnikiem po świecie i innych kulturach. https://pixabay.com/pl/https://biblioteka.pl/
 
Polecane pozycje książkowe, które znajdziemy w bibliotekach
Joanna Jax –Pamiętnik ze starej szafyPowieść obyczajowaPatrycja May stworzyła zabawną opowieść o dorastaniu młodej, zakompleksionej dziewczyny w czasach chylącego się ku upadkowi socjalizmu i początkach wolnej Polski. Zwariowana rodzina, nieobliczalni przyjaciele, a wreszcie proza życia przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, widziana oczami młodości, gdzie wzniosłość przemian przegrywa z drapieżną chęcią przeżycia przygody. Historie czwórki przyjaciół wkraczających w dorosłe życie, szalonego dziadka Staśka i ciotek: Felicji, której największym pragnieniem jest powtórne zamążpójście, i Amelii –despotki wzbudzającej strach całej rodziny. Dawka śmiechu gwarantowana.
 
Aileen Orr–Niedźwiedź Wojtek. Niezwykły żołnierz Armii AndersaLiteratura faktuAileen Orr przedstawia historię niezwykłego niedźwiedzia o imieniu Wojtek, opisując jego drogę od Persji po Szkocję i służbę w polskim wojsku. Obszerny epilog napisany przez Neila Aschersona podkreśla zasługi Polaków w walce z III Rzeszą.W roku 1942 polscy żołnierze Armii Andersa maszerujący z Persji do Palestyny wymienili garść pieniędzy, tabliczkę czekolady, szwajcarski nóż oficerski i konserwę wołową na wychudzonego niedźwiadka. Wojtek -bo tak nazwano zwierzaka -pełniący początkowo rolę maskotki, szybko awansował na pełnoprawnego żołnierza, posiadającego wojskowy stopień i numer ewidencyjny. Podczas kampanii włoskiej został amunicyjnym, donoszącym pociski do ciężkich moździerzy. Od tego czasu symbolem 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii 2. Korpusu gen. Andersa, w której służył, stał się rysunek niedźwiedzia niosącego pocisk. Po zakończeniu wojny Wojtek wraz ze swymi towarzyszami broni przybył do Szkocji. Syryjski niedźwiedź szybko odnalazł się w nowych warunkach i, zanim przeprowadził się na stałe do edynburskiego zoo, stał się powszechnie znanym członkiem lokalnej społeczności.
 
Durian Sukegawa–Kwiat wiśni i czerwona fasolaLiteratura pięknaSentaro, chłopak bez wykształcenia, z trudną przeszłością i pogrzebanymi marzeniami o karierze pisarza, pracuje w sklepiku z dorayaki -tradycyjnymi naleśnikami nadziewanymi słodką pastą z czerwonej fasoli. Niestety interes nie idzie tak dobrze jak powinien, a klienci rzadko zaglądają po słodkości. Na dodatek Sentaro czuje, że życie przecieka mu przez palce i tylko kwitnące wiśnie przypominają o upływie czasu.Pewnego dnia próg jego sklepu przekracza staruszka Tokue, która potrafi przygotować doskonały farsz do dorayaki. Starsza pani zaczyna uczyć tej sztuki Senatro, a jej talent kulinarny i mądrość na zawsze odmieniają życie chłopaka. Gdy przeciwności losu i społeczne uprzedzenia wystawią ich relację na próbę, bohaterowie będą musieli odpowiedzieć na pytanie, co jest w ich życiu najważniejsze.Kwiat wiśni i czerwona fasola to wzruszająca, pełna ciepła opowieść o zrozumieniu, radzeniu sobie z trudną przeszłością i przynoszącej odkupienie sile przyjaźni.
 
Katarina Bivald–Księgarnia spełnionych marzeńLiteratura piękna Sara ma dwadzieścia osiem lat i nigdy nie wyjeżdżała ze Szwecji. Podróżowała tylko w wyobraźni –wraz z bohaterami książek. Teraz przyjmuje zaproszenie Amy, swojejprzyjaciółki z małego miasteczka w Iowa. Nigdy jej nie spotkała, ale obie kochają książki i od dwóch lat piszą do siebie listy.Na miejscu wita ją jednak tragiczna wiadomość: Amy nie żyje.Sara jest sama, gdzieś na końcu świata. W tym dziwnym uśpionym miasteczku są jednak ludzie, których dobrze zna –z listów Amy. Postanawiają zaopiekować się zagubioną dziewczyną. Sara po raz pierwszy ma prawdziwych przyjaciół. Po raz pierwszy czuje, że znalazła swoje miejsce na ziemi
.https://lubimyczytac.pl/
Data dodania: 2021-05-11 12:04:55
Data edycji: 2021-05-11 12:09:11
Ilość wyświetleń: 395

Wydarzenia

Wejdź i zobacz co się dzieje u nas w szkole
Więcej informacji

Kalendarz

      

 

                                                                                                                                        

Partnerzy

Godło
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej