Przede wszystkim koncentracja jest umiejÄ™tnoÅ›ciÄ…, w zwiÄ…zku z czym można (i trzeba) jÄ… ćwiczyć i rozwijać. UmiejÄ™tność koncentracji jest jednym z Twoich najważniejszych sprzymierzeÅ„ców w obecnym cyfrowym i multizadaniowym Å›wiecie.
Jest całkowitym skupieniem się na wykonywanej czynności.
Bez umiejÄ™tnoÅ›ci koncentracji nie ma mowy o lepszej pamiÄ™ci, efektywnoÅ›ci, produktywnoÅ›ci ani, co za tym idzie, sukcesie zarówno w nauce, jak i w życiu zawodowym. Autor wspomnianej wczeÅ›niej książki Praca głęboka mówi wprost: „Zdolność wykonywania pracy głębokiej (innymi sÅ‚owy, pracy w skupieniu) staje siÄ™ coraz rzadsza, tymczasem jej wartość dla naszej gospodarki wzrasta. Dlatego nieliczni, którzy nabÄ™dÄ… tÄ™ umiejÄ™tność i uczyniÄ… jÄ… podstawÄ… swojego życia zawodowego, odniosÄ… sukces”.
Celem koncentracji może być wykonanie zadania, rozwiÄ…zanie problemu lub zrozumienie pewnego zagadnienia. W zwiÄ…zku z czym, jeÅ›li nie nauczymy siÄ™ skupiać, nie bÄ™dziemy w stanie ani wykonać zÅ‚ożonych zadaÅ„ i projektów, generować pomysÅ‚ów i rozwiÄ…zaÅ„, ani przyswajać wiedzy. Bez umiejÄ™tnoÅ›ci koncentracji bÄ™dziemy mniej twórczy i produktywni oraz nie wykorzystamy w peÅ‚ni swojego potencjaÅ‚u intelektualnego. A poza tym bÄ™dziemy zestresowani i zdemotywowani…
CzÄ™sto doszukujemy siÄ™ problemów z koncentracjÄ… w sobie: „nie potrafiÄ™ siÄ™ skoncentrować”, „ciÄ…gle siÄ™ rozpraszam”. Zapominamy natomiast o tym, że na naszÄ… koncentracjÄ™ majÄ… wpÅ‚yw także czynniki zewnÄ™trzne, które – w wiÄ™kszoÅ›ci przypadków – możemy kontrolować i dość Å‚atwo zmienić.
WÅ›ród czynników zewnÄ™trznych, majÄ…cych wpÅ‚yw na naszÄ… zdolność skupienia siÄ™, sÄ… m.in.: wÅ‚aÅ›ciwa organizacja miejsca i samej pracy/nauki, eliminacja rozpraszaczy i zakÅ‚óceÅ„ oraz wszelkiego rodzaju „wspomagacze”, tj.: zdrowe przekÄ…ski, odpowiednie nawodnienie i skuteczne narzÄ™dzia pomagajÄ…ce siÄ™ skupić na pracy.
Czynnikami wewnÄ™trznymi sÄ… z kolei: nasz stan emocjonalny, nastawienie, motywacja, „bycie tu i teraz”, a nawet natchnienie. Mimo że zapanowanie nad czynnikami wewnÄ™trznymi jest trudniejsze niż nad zewnÄ™trznymi, jest to jak najbardziej możliwe.
Zanim przejdziemy do zaprezentowania kilku prostych ćwiczeń na pamięć i koncentrację, przyjrzymy się bliżej czynnikom wpływającym na skupianie uwagi. Należą do nich:
Ponadto koncentracjÄ™ można usprawnić dziÄ™ki różnego rodzaju ćwiczeniom. np.
To ćwiczenie koncentracji polega na tworzeniu oraz utrzymywaniu przez krótki czas prostych obrazków w swoim umyÅ›le. Może być wykonywane zarówno przez osoby dorosÅ‚e, jak i przez dzieci. ZabawÄ™ warto rozpocząć od wyobrażania sobie prostych rzeczy, np. owoców, ubraÅ„, przedmiotów codziennego użytku. Na poczÄ…tku wystarczy spróbować utrzymać obraz przez parÄ™ sekund, a później stopniowo wydÅ‚użać czas. Wizualizacja stymuluje pracÄ™ zarówno prawej, jak i lewej póÅ‚kuli, pomaga szybciej zapamiÄ™tywać oraz lepiej myÅ›leć. Taki trening można wykonywać w pozycji stojÄ…cej lub siedzÄ…cej, bez wzglÄ™du na to, gdzie siÄ™ znajdujemy.
Jednym z prostych ćwiczeÅ„ na koncentracjÄ™ uwagi jest także przygotowywanie streszczeÅ„. To technika, która jak sama nazwa wskazuje, polega na pisaniu lub tworzeniu map myÅ›li, które mogÄ… stanowić streszczenie przeczytanych książek, obejrzanych filmów, programów itp. DziÄ™ki temu prostemu treningowi, poza rozwijaniem umiejÄ™tnoÅ›ci skupienia, można również poprawić zdolność zwiÄ™zÅ‚ego przekazywania informacji oraz myÅ›li. Ćwiczenie może być wykonywane przez osoby dorosÅ‚e, a także przez mÅ‚odzież oraz dzieci w wieku szkolnym.
Gier z ukÅ‚adankami na telefon czy tablet nie polecamy – naszym zdaniem o wiele lepsze, zwÅ‚aszcza dla dzieci, sÄ… tradycyjne kartonikowe puzzle, które wciąż można nabyć w wielu sklepach. To ćwiczenie koncentracji uwagi może być wykonywane wÅ‚aÅ›ciwie w każdym wieku, a co wiÄ™cej, może stanowić Å›wietnÄ… okazjÄ™ do kreatywnej zabawy dla caÅ‚ej rodziny. Nawet jeÅ›li Twoja pociecha niezbyt radoÅ›nie reaguje na samo sÅ‚owo puzzle, postaraj siÄ™ jÄ… przekonać do tej aktywnoÅ›ci. Na poczÄ…tku wybieraj proste ukÅ‚adanki, a wraz z biegiem czasu możesz stopniowo zwiÄ™kszać poziom trudnoÅ›ci. UÅ‚ożone obrazy możecie oprawić w antyramÄ™ i powiesić w dzieciÄ™cym pokoju – malec na pewno bÄ™dzie z siebie bardzo dumny.
/źródÅ‚o internet, oraz Mihály Csíkszentmihályi, PrzepÅ‚yw. Psychologia optymalnego doÅ›wiadczenia, internet./
35-959 Rzeszów
ul. Piłsudskiego 2